Degustace maďarských vín z oblasti Badacsony a Villány - WinePoint - Praha


Registrace byla ukončena.

Průřezová degustace maďarských vín z vinařství LAPOSA z oblasti Badacsony a vinařství Günzer Tamás z oblasti Villány. Degustovaná vína a cena degustace bude upřesněna.


  • Datum: 17.10.2019 19:00
  • Umístění: Degustační sklep, Křižíkova 177/29, Praha-Karlín (Mapa)
  • Další informace: Renovovaný cihlový sklep, který sloužil v minulosti jako archiv vína, se nachází přímo pod prodejnou Pivní Mozaika na adrese Křižíkova 177/29 Karlín v těsné blízkosti stanice metra.

Popis

Laposa Winery

Laposa Winery patří mezi nejznámější a nejoblíbenější vinařství v Badacsony. Zaměřuje se na výrobu vín z tradičních místních odrůd hroznů, které pocházejí z nejlepších lokalit sopečného původu. Zážitek ze skvělých vín tohoto vinařství umocňuje krásná scenérie místních vinic a okolí Balatonu.

Všechno to začalo v roce 1978, ve vlaku, který projížděl pohořím Balaton, kde se rodiče József a Eleonóra setkali a ve stejném roce i oženili. Tím došlo ke spojení dvou rodin. Rodiny Laposa, která žila v Budapešti a vinařské rodiny Barabás, ze které pocházela Eleonóra a která žila Badacsony. Jako svatební dárek dostali novomanželé malý domek na Balatonu, kde později trávili spoustu volného času.

Mezitím se rodina přestěhovala z Budapešti do Badacsony, kde dnes žijí rodiče, József i Nóra Laposa. Hlavní povinnosti poté převzali jejich děti. Bence má na starosti řízení rodinného majetku, zatímco Zsófie se věnuje vinařství a Lilla obchodu.


Již na počátku devadesátých let začal v oblasti Badacsony velký rozmach vinařství. József Laposa měl opravdu vynikající vkus pro výběr těch nejlepších pozemků z celé vinařské oblasti. Rodinné vinice jsou rozptýleny mezi Badacsony, hory Szent György, Csobánc, hory Köves a Somló. K dnešnímu dni tyto pozemky tvoří páteř Laposa Winery. Rodinný majetek v současné době zahrnuje více než 17 hektarů vinic.

Vinařství vyrábí převážně bílé víno s tradičními místními odrůdami hroznů, které jsou typické pro vinařskou oblast Badacsony: celkově se vyrábí 120.000-150.000 láhví vína, zahrnující odrůdy Olasriesling (Ryzlink vlašský), Rajnai Rizling  (Ryzlink rýnský), Szürkebarát - v doslovném překladu znamená "šedý mnich"  (Rulandské šedé), Furmint a také místní autochtonní a poměrně vzácné odrůdy Kéknyelű (v překladu znaméná "s modrou rukojetí" - stopkou) a Juhfark (v překladu znamená ovčí či beraní ocas).

Ve vínech vinařství Laposa se zrcadlí malebná krása čedičových hřebenů a místní vinařská tradice a umění ve spojení s použitím nejmodernějších technologií. Vinařství produkuje několik řad vín. Zatímco základní řada vín (Friss, Illatos a Rosé) jsou vína spíše lehčího typu, ovocná a svěží, vyšší řady vín obsahují vína, která jsou velmi intenzivní a plná s výraznou minerálností danou místním sopečným podložím. Tato vína se vyznačují noblesou a elegancí.

Hlavní filosofií vinařství je vyrábět vína, která co nejlépe odráží místní terroir, jsou dobře pitelná a vybízí k další sklence. To se jim bezpochyby daří, díky talentované dceři a enoložce v jedné osobě, Zsófii Laposa. Ta kromě získání titulu v oboru vinařství na Univerzitě zahradnictví vystudovala také magisterské studium v oboru vinařství a enologie ve francouzském Bordeaux a posléze sbírala zkušenosti ve Francii a Kalifornii. Její cit pro víno je znát v každé sklence vína.


Vinařství Günzer Tamás

Vinařství Günzer Tamás se nachází ve Villány ve stejnojmenné maďarské vinařské oblasti. V této oblasti se daří především červeným vínům, ale bílá vína jsou zde rovněž velmi zajímavá. Majitel vinařství Tamás Günzer vyrůstal v Palkonyi, kde ve vinařství hospodařili jeho prarodiče a rodiče. Jeho otec Mátyás v něm od mládí rozvíjel lásku k vinařství a vínu. Od svého otce také dostal darem svoji první vinici, která měla výměru 0,3 hektaru. Tím mu dal první počinek k dalšímu živobytí a vinařské kariéře. Na počest otce vyrábí Tamás Günzer Cuvée Mátyás, které je jedním z vlajkových červených vín vinařství.

V roce 1991 začal Günzer Tamás podnikat a v roce 1998 začal plnit vína do láhví. Do roku 2002 se počet vinic zvýšil na 5 hektarů a vinařství začalo spolupracovat s řadou velkoobchodníků. Další vývoj byl velmi dynamický, protože do roku 2007 již vlastnili 17 hektarů vinic. V roce 2011 bylo díky dotaci  Evropské unie vybudováno nové vinařství, které poskytlo příležitost k dalšímu růstu. Dnes vinařství produkuje cca 330 000 lahví. Vinařství plánuje další nové investice. Cílem je hospodařit na 60 hektarech vinic a ve vinařství vybaveném nejmodernější technologií, vyrábět kvalitní vína, která osloví náročné zákazníky.

Do činnosti ve vinařství jsou zapojeny také obě děti. Dcera Gina kromě svých studií pomáhá s marketingovými aktivitami společnosti a organizuje akce na vinařství. Syn Roland se zase stará jako enolog o práci ve sklepě. Jeho vinařské umění vrcholí vytvoření vlastního Cuvée Hála, které je mistrným zpracováním odrůd Cabernet Franc a Merlot.

Vinařství zpracovává odrůdy Sauvignon Blanc a Chardonnay, pro výrobu bílých vín a Portugieser, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot pro výrobu červených vín, převážně cuvée ve stylu Bordeaux. V menším množství pěstují také odrůdu Pinot Noir.