Francie - BurgundskoOblast Burgundsko

>>Domaine Jean-Luc Joillot<<

obec Pommard, region Burgundsko, Francie

Jean Luc Joillot převzal rodinné vinařství roce 1981. Jeho otec zemřel když bylo Jeanu Lucovi deset let a jeho matka odvážně pokračovala, avšak pochopitelně se v té době soustředila více na péči o rodinu než na vinice.

V roce 1983 bylo vinařství restrukturalizované po koupi půdy v Pommard Premier Cru označeném "Les Petits Epenots". V roce 1986 přibylo vysázených 3.000 hektarů vinic, a tak včetně rodinného vinařství v Pommardu "Les Rugiens", činí dnes celková obdělávaná plocha vinic 14 hektarů. Vinice mají hlinito-vápenité podloží.

Produkovaná vína jsou prodávána na tradičních trzích ve Francii a v zahraničí. Celkově vyrábí 15 různých vín.

Jean Luc Joillot pracuje na více než 60 různých viničních tratí rozložených v obci Pommard a na dvou viničních tratích v Beaune. Jean Luc Joillot si zakládá na minimálním využívání chemických postřiků, silně redukované sklizni a výhradně ruční sklizni hroznů. Vinifikace je velmi šetrná a opatrná, spoléhá se na dlouhou fermentaci a pak dozrávání, a to hlavně v pečlivě vybraných dřevěných sudech, z nichž se každoročně obnovuje čtvrtina.

Po více než dvaceti letech se stále pokouší dosáhnout nových cílů, a to výstavbou nového degustačního sklepa a koupí dalších vinic v Pommard Premier Cru označených jako "Les Charmots".

Vesnice Pommard získala své jméno odvozením od jména bohyně Pomony, jež byla bohyní sadů, zahrad a ovocných stromů. Tuto bohyni uctívali původní obyvatelé této oblasti. Keltové zde zákládali vinice před více než 2000 lety a začali s propagací odrůdy Pinot Noir.


>>Domaine Catherine et Didier Tripoz<<

obec Charnay-lès-Mâcon, oblast Bourgogne, Francie

Rodina Tripoz hospodaří na svých vinicích od roku 1989. V apelaci Mâcon vlastní 13 hektarů a vína vyrábějí pouze z vlastních hroznů. Pěstují zde tři, pro tuto oblast charakteristické odrůdy, Chardonnay, Pinot Noir a Gamay. Převažuje výroba bílých vín, odrůdu Chardonnay pěstují na 9 hektarech a červené odrůdy Pinot Noir a Gamay na 4 hektarech. Roční produkce se pohybuje v závislosti na ročníku kolem 60 tis. lahví. 

Vinice jsou situovány na svazích kolem města Charnay a mají skvělou jižní expozici. Vinice jsou ve stáří od 20 do 65 let a jsou obdělávány ručně. Nepoužívají se žádné chemické přípravky k ošetření vinic nebo hnojení. Půda je pravidelně orána, aby podpořila hluboké zakořenění a zlepšila mikrobiální život. Podloží vinic je zde jílovito-vápencové a křídové. Vína zrají od 6-12 měsíců v sudech nebo tancích v závislosti na daném ročníku. 


>>Domaine Gérard Tremblay<< 

oblast Bourgogne, apelace Chablis, Francie

Kořeny rodiny Tremblay jsou spjaty s Burgundskem, ale hlavně s odlehlým podregionem Chablis. Jak sami říkají: Naše duše je vinařství a naší láskou Chablis.

Je to právě láska k Chablis, která provází život rodiny Tremblay již po pět generací. Gérardovi a jeho ženě Helen se spolu s dětmi Eleanorou a Vincentem podařilo ztrojnásobit zděděné vinice z původních 12 hektarů na 37 hektarů. Z toho 10 hektarů se nalézá v prvním Cru.

Viniční tratě v Chablis jsou kamenité s podložím jílu a dominantním podílem vápence. Geologicky patří k Juře a „kimmeridž“ (svrchní Jura) je nejvíce zastoupené podloží v této oblasti. Právě tyto půdy dávají odrůdě Chardonnay, která tuto oblast proslavila, svůj nezaměnitelný minerální charakter. Půdu zde tvoří také fosilie ústřic "Exoguira Virgula", staré přes 150 mil. let. (v té době tady bylo moře). O 80 mil. let později moře zmizelo a ústřice začaly tuhnout a přeměňovat se ve vápenné slíny. Mineralita místních pochází tedy z hlubokých útrob země.

Klima je umírněné kontinentální s chladnými a suchými zimami a teplými léty. Mírná září pomáhají dosáhnout plné zralosti hroznů.

Domaine Tremblay produkuje typická a originální vína Chablis, která se vyznačují charakteristickou vůní bílých květů, růží a akátového medu. Jsou intenzivní, plná, elegantní a sametová.  Vína mají výborný potenciál k delšímu ležení.

Domaine Tremblay využívá nejsofistikovanější technologie, ale vždy s ohledem na historickou tradici. Sklizeň je velmi šetrná, aby se nenarušila kvalita hroznů. Hrozny pak putují přímo do pneumatického lisu. Stáčení trvá 12 hodin a poté následuje alkoholové kvašení v nerezových tancích za kontrolované teploty (řízené kvašení). Teplota  je pečlivě kontrolována kvůli lepší alkoholické i malolaktické fermentaci, vždy v závislosti na kvalitě každého ročníku.

Domaine Tremblay produkuje každý rok: Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru Beauroy, Chablis Premier Cru Côte de Léchet, Chablis Premier Cru Montmain Chablis Premier Cru Fourchaume a Chablis Premier Cru Vaudésir.

>>Kompletní nabídka vín z Francie<<