Itálie - ToskánskoOblast Toskánsko

Loc. Bellaria Castelnuovo dell’Abate, oblast Toskánsko, Itálie

>>Belpoggio<<

Vinařství Belpoggio leží jižně od města Montalcino cca půl kilometru od opatství Saint Antimo Castelnuovo dell' Abate. V současné době hospodaří na přibližně 24 hektarech půdy, z nichž polovina jsou vinice s odrůdou Sangiovese a druhá polovina patří olivovým hájům. Vinařství je v majetku rodiny Martellozzo, která působí v oblasti Veneto více než 100 let a je mimořádně úspěšná díky vyráběnému Proseccu. Touha nejnovější generace Enrica Martellozzo a jeho ženy Renaty mít vinařství v Toskánsku se vyplnila. Rodina rozšířila své vinařské aktivity do Toskánska a v roce 2005 vzniklo vinařstí Belpoggio. Na projektu vinařství se podílel i jeho dlouholetý přítel a vinařský odborník Francesco Adami.

Renovovaný statek s výhledem na Val D'Orcia má nejmodernější vybavení pro výrobu vín a nový vinný sklep pro stárnutí vín. Vinice mají jihozápadní expozici a leží v nadmořské výšce 397 m.n.m. Vinařství si zakládá na ekologickém přístupu a trvale udržitelném zemědělství.


>>Villa Ilangi<<

obec Malmantile (Lastra a Signa), oblast Toskánsko, Itálie

Vášeň, vůle, víra v rodinu, respektování venkovské kultury, inovace s důrazem na ochranu životního prostředí a jasný pohled do budoucna, to vše charakterizuje rodinu Cotollessa, které patří farma a vinařství Villa Ilangi. Na farmě v srdci Toskánska provozují agroturistiku a kromě vína produkují také vlastní med, olivový olej a sýr Pecorino.

Historie začíná příchodem Romeia Guida a babičky Concetty do Casignana, kde kupují v roce 1936 farmu Bellavista, kde Guido vyrůstal v rodině se sedmi dětmi. V té době stál 1 litr olivového oleje stejně jako 1 kg masa. Babička Concetta se podruhé vdává za bývalého policistu Nicolu Cotollessa a v roce 1945 spolu kupují farmu ve Focognanu. Díky obchodnímu talentu Concetty a talentu chovatele a farmáře Nicoly se páru otevřely dveře do lepší budoucnosti, kdy bude postaráno o rodinu i další generace. Poté se Concetta a Nicola přestěhovali do Vingone, kde opět farmařili. Chovali a prodávali krávy, zatímco synové Bernardo a Camillo, začali s řeznickým řemeslem.

Camillo a jeho žena Giuseppina koupili v rocě 1977 malou farmu z 15. století jež patřila rodině Antinori a založili zde rodinu. Později převzal rodinnou farmu syn Nonni a jeho žena Margherita a postupně z ní vybudovali Villa Ilangi, tak jak jí najdete v dnešní podobě. Synové Francesco a Lorenzo se starají o rodinný byznys, jeden řídí obchod a druhý hodpodářství. Lorenzova přítelkyně Sára přišla s nápadem agroturistiky a pomáhá Margheritě s provozem penzionu a restaurace.

Rodinné vinice jsou všechny v bio organickém režimu. Z bílých odrůd zde pěstují hrozny odrůd Trebbiano, Malvasia a Chardonnay, pro červená vína pak odrůdy Sangiovese, Canaiolo, Cabernet Franc, Syrah a Colorino.

Rodina hospodaří celkem na 50 hektarech, z nichž 18 hektarů jsou vinice a 32 hektarů zabírají olivovníky. Produkují několik vín, z nichž asi nejzajímavější je organické Chianti DOCG. Půdy jsou zde komplexní s převahou štěrku, jílu nebo vápence.

Nezbývá než ochutnat. Připijme si na krásu Toskánska.